Sziván 20.: a holokauszt során meggyilkolt hittestvéreinkre emlékezünk

Pénteken lesz Sziván hónap huszadika, amikor a budapesti zsidóság hagyományosan megemlékezik azokról a Soában meggyilkolt hittestvéreinkről, akiknek nem ismerjük a pontos halálozási dátumát.

Ez a dátum az Ortodox Rabbitanács által megállapított országos mártírböjt és gyásznap, a „táánit lezichron háködosim” (תענית לזכרון הקדושים).
Ha valaki nem tudja mártír hozzátartozója elhalálozásának pontos napját, ezen a napon tartja meg a jahrzeitot. Reggel Ámidá (עמידה) után szlichot (סליחות) imát mondunk. Ilyenkor a rabbik drósét tartanak és kegyelettel megemlékeznek az 1940-44 közötti nácizmus hatmilliónyi zsidó mártírjáról.

2026, jún, 03