A Magyar–Zsidó Szabadságharcosokért Emlékbizottság MAZSISZEM egyesület szervezésében lovas-katonai tiszteletadással, díszsortűzzel, ágyúlövéssel emlékeztek meg a Dohány utcai zsinagóga előtti Herzl Tivadar téren a ’48-as magyar – zsidó hős honvédekről.
A rendezvény fővédnöke Dr. Hende Csaba honvédelmi miniszter volt.
A Magyar Honvédség Központi Zenekara által játszott Himnusz felcsendülése után, a MAZSISZEM elnöke beszédében az Ószövetségre, az aktuális Vájikra hetiszakaszra is kitért, mely Mózesről szól, aki felekezettől függetlenül mindenki legnagyobb tanítója, profétája, és aki ugyanolyan alázattal, szerénységgel viseltetett az Isten iránt, mint egykoron a ’48-as zsidó hősök hazájuk, Magyarország iránt. Ruha, élelmiszer, anyagi adományok önzetlen felajánlása után, köszönetképp már március 16-án pogromok, zsidókat sújtó törvények, hadisarcok léptek érvénybe.
Az Emlékbizottság elnöke azt is hozzátette, hogy 10. éve áll itt ugyanezen a helyen és köszönetét fejezi ki azoknak, akik mindvégig mellette álltak és állnak, hogy továbbra is együtt közösen tudjunk emlékezni és emlékeztetni e közös történelmi múltunk hiányosságaira.
A Honvédelmi Minisztérium képviseletében Süli Attila őrnagy, a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum tudományos munkatársa tanulságos beszéde hangzott el.
Dr. Róbert Péter egyetemi docens, történész a MAZSISZEM alapító tagja érdekes adatokat osztott meg a zsidók részvételéről a megemlékezőkkel. A megemlékezés Garai Róbert színművész prózai előadásaival folytatódott. Gere Orsolya színésznő elénekelte a Zsidó katonaballada című dalt.
Száva Vince az ÉKE elnöke beszédében kitért a cigányság és a zsidóság közös, egymáshoz fűződő múltjára-jelenére is. A MAZSISZEM egyik egyediségét fémjelezte az a soron következő jelképes névsorolvasás, melynek keretén belül a zsidó hősök nemrégiben fellelt leszármazottai közül olvastak fel s egyúttal saját felmenőiket is megemlítették néhány szóban.
A hősök emlékére lovas-katonai tiszteletadás, majd pedig díszlövések következtek. Utána a HM katonái az állami és civil szervezetek koszorúit helyezték el. Kél molé ráchámim kezdetű imát Rosenfeld Dániel Imre BZSH Nagyfuvaros utcai zsinagóga kántorjelöltje először magyarul, majd pedig héberül recitálta áhítatosan.
Horovitz László judaisztika tanár elmondta a Káddis imát. Ezt követte a kosszarvból készült tradicionális sófár megfújása, mely most felhívó jelként is szolgált a rendhagyó ágyúlövésekhez. A méltó megemlékezés a Szózattal és az emlékezés köveinek elhelyezésével zárult.