Izrael egy új szabályozást vezetett be, amely kötelezővé teszi napelemes rendszerek telepítését minden olyan új, nem lakójellegű épületre, amelynek tetőfelülete meghaladja a 250 négyzetmétert, valamint minden új, különálló családi házra, ahol a tető mérete nagyobb mint 100 négyzetméter.
Az izraelinfo.com beszámolója szerint izraeli kormány rendelete értelmében minden új, nem lakóépületre, amelynek tetőfelülete meghaladja a 250 négyzetmétert, illetve minden új, különálló családi házra, ahol a tetőfelület nagyobb 100 négyzetméternél, kötelező napelemes rendszert telepíteni.
„A jövőben szeretnénk kiterjeszteni ezt a szabályozást úgy, hogy minden lakóépületben – és minden olyan épületben, ahol ez műszakilag lehetséges – megújuló energián alapuló áramtermelő és -tároló rendszer működjön” – mondta Eli Cohen energiaügyi miniszter.
Izrael 2050-ig meg akarja szüntetni az üvegházhatást okozó gázok kibocsátását, vállalta továbbá, hogy 2050-ig felhagy a földgáz, a kőolaj és a szén felhasználásával
A szabályozás értelmében a lakóépületeken legalább 5 kW teljesítményű napelemes rendszert kell telepíteni. Az új rendelet előírja továbbá, hogy az olyan új lakóépületeket, ahol a tetőfelület meghaladja a 250 négyzetmétert, már eleve úgy kell megépíteni, hogy alkalmasak legyenek napelemek elhelyezésére.
„Ez a történelmi jelentőségű döntés alapjaiban alakítja át Izrael városainak tetőképét” – nyilatkozta Eitan Parnass, az Izraeli Zöldenergia Szövetség alapítója és igazgatója a pv magazine-nek.
„Izrael volt az első ország, ahol kötelezővé tették a napkollektoros vízmelegítők használatát az 1970-es évek energiaválságára válaszul – ezek a rendszerek ma is az ország villamosenergia-felhasználásának mintegy 4%-át megtakarítják. Az új szabályozás hasonló hatást válthat ki –, de ezúttal nemcsak vizet melegítünk, hanem villamosenergiát termelünk, kihasználva Izrael 330 napos napsütéses napját évente.”
Az új rendelkezések kiegészítik a nemrégiben elindított 100 000 Napos Tető Programot, amelynek célja, hogy 2030-ig 1,6 GW napenergia-kapacitás épüljön ki.
„Ezek az új szabályozások több tízezer új fotovoltaikus rendszer építését eredményezik, összesen mintegy 3 500 MW beépített kapacitással 2040-ig” – tette hozzá Cohen.
Izrael célja, hogy 2030-ra a villamosenergia-termelésének 30%-a megújuló energiaforrásból származzon. 2024-ben körülbelül 900 MW új napelemes kapacitás került telepítésre, így az ország teljes napelemes kapacitása 2024 decemberének végére elérte az 5,36 GW-ot.