Izraeli kutatók 90 százalékos pontossággal jósolják meg a villámcsapások helyét

Izraeli kutatók hét év időjárási és műholdas adatait használták fel a villámcsapások okozta jövőbeli erdőtüzek előrejelzésére.
Azt mondják, hogy a villám sosem csap le kétszer, de a Bar-Ilan Egyetem (BIU) kutatói által kifejlesztett új mesterséges intelligencia modellnek köszönhetően talán meg lehet tudni, hogy hol fog legközelebb lecsapni – írja az israel21c.

A 2021-es erdőtüzek adatain végzett teszt szerint a mesterséges intelligencia, amelyet az erdőtüzek megelőzésére terveztek, több mint 90 százalékos pontossággal képes megjósolni az erdőtüzeket okozó villámcsapások időzítését és helyét.
„A gépi tanulás forradalmasíthatja a villámcsapások okozta erdőtüzek előrejelzését és kezelését, olyan ismereteket nyújtva, amelyek életeket menthetnek és megőrizhetik az ökoszisztémákat.” – mondta Oren Glickman, a projekt társvezetője, a BIU számítástechnikai tanszékéről.

Glickman és a BIU munkatársa, Assaf Shmuel hét évnyi globális műholdadat, valamint a növényzetre, az időjárási mintákra és a topográfiára vonatkozó részletes információk felhasználásával képezték ki modelljüket.

A Scientific Reports folyóiratban megjelent tanulmány szerint, köszönhetően a műholdas és időjárási adatok egyedülálló felhasználásának a BIU modell sokkal pontosabb, mint a hagyományos erdőtüzek előrejelzési módszerei.

Azt állítják, hogy ez a modell segíthet a mentőszolgálatoknak a erdőtüzek sokkal biztonságosabb és hatékonyabb megfékezésében.

(Fotó: lexica)

2025, máj, 07