Gideon Szaár izraeli külügyminiszter elutasította az együttműködést az ENSZ palesztinokat segélyező szervezetével, az UNRWA-val, mert abba beszivárogtak az iszlamista Hamász terrorszervezet tagjai.
Hétfőn a Nemzetközi Büntetőbíróság (ICJ) egy hétig tartó meghallgatásokat kezdett a palesztinoknak nyújtott segélyezésről, a több mint másfél éve tartó gázai háborúban Izraelnek a Gázai övezetben élő palesztinokkal szembeni humanitárius kötelezettségeiről.
„Éppen ebben a pillanatban kezdi meg az ICJ az újabb szégyenletes eljárást Izrael ellen” – mondta Szaár külügyminiszter a hétfőn Jeruzsálembe összehívott sajtótájékoztatóján. Izrael kormánya úgy döntött, nem vesz részt a szóbeli meghallgatásokon, „hogy ne legyen részese ennek a cirkusznak”.
„Nem Izraelt kellene bíróság elé állítani” — mondta a külügyminiszter —, „hanem az ENSZ-t és az UNRWA-t, amely gyakorlatilag az összes segélyezési tevékenységet egyezteti Gázában.” Szaár indoklásában „helyrehozhatatlanul terrorizmussal átszőtt szervezetnek” nevezte az UNRWA-t.
Emellett a külügyminiszter bírálta az ICJ korábbi ítéleteit is, és hangsúlyozta, hogy „ez már a negyedik Izraellel kapcsolatos eljárás a bíróságon a 2023. október 7-i mészárlás óta”. „Ismét visszaélnek a bíróságokkal, hogy megpróbálják rákényszeríteni Izraelt az együttműködésre egy Hamász-terroristákkal átszőtt szervezettel – de ez nem fog megtörténni” – jelentette ki Gideon Szaár.
Izraeli diplomáciai tárcavezetője szerint az UNRWA alkalmazásában állt több mint 1400 ismert terrorista, s közülük sokan aktívan is részt vettek az október 7-i, Izrael elleni terrortámadásban. Kiemelte Mohamed Abu Itivit, a palesztin segélyszervezet egyik dolgozóját, aki egyben a Hamász Nukba nevű elitegységének is parancsnoka volt.
„Videófelvételen látható, amint izraeli civilek meggyilkolásában és elrablásában vesz részt a Reim kibuc közelében” -emlékeztetett Szaár.
„Vádolom az UNRWA-t, vádolom az ENSZ-t, vádolom a főtitkárt. Vádolok mindenkit, aki a nemzetközi jogot és intézményeit fegyverként használja fel, hogy a világ legtöbbet támadott országát, Izraelt, megfossza a legfontosabb jogától: az önvédelemtől” – mondta sajtótájékoztatóján a külügyminiszter.
Az ENSZ arra kérte az ICJ bíráit, hogy tisztázzák Izrael jogi kötelezettségeit az ENSZ-szel, annak szervezeteivel és harmadik államokkal szemben, annak érdekében, hogy „biztosítsák és elősegítsék az égetően szükséges, a palesztin civilek túléléséhez nélkülözhetetlen adományok szabad eljuttatását”.
Izrael 2025. március 2-án, a tűzszüneti és túszcsere-megállapodás megszakadása után leállította a gázai segélyszállítmányokat, és szigorúan ellenőrzi a Gázai övezetben élő 2,4 millió palesztinhoz eljutó áruk útvonalait.
A Gázai övezetet uraló Hamász elleni háború a 2023. október 7-én tört ki, miután a terrorszervezet lerohanta az övezet környékén fekvő izraeli településeket, ahol lemészárolt mintegy ezerkétszáz, és túszként az övezetbe hurcolt 251 embert. Közülük ötvenkilenc élő és halott túsz még mindig a terrorszervezetek fogságában van.
(mti)