Az auschwitzi Élet menete az antiszemitizmussal szembeni közös harc tanúságtétele – jelentette ki Jichák Hercog izraeli elnök csütörtökön az auschwitzi emlékhelyen.
Az izraeli elnök Andrzej Duda lengyel elnökkel együtt vett részt a holokauszt emléknapjához kötődő megemlékezésen, előtte a két politikus kétoldalú megbeszélést folytatott az auschwitzi emlékmúzeumhoz közeli holokauszt-emlékközpontban.
A közös sajtókonferencián Hercog leszögezte: az Élők menete az antiszemitizmus elleni küzdelem iránti közös elkötelezettségről tanúskodik.
„Amikor manapság az antiszemitizmus felüti az ocsmány fejét, amikor érződik az Izrael iránti gyűlölet (…) meg kell ígérnünk a világnak: soha többé”
– hangsúlyozta az izraeli elnök.
Az Andrzej Dudával közös jelenlét az Élők menetén „azt a lengyel-zsidó elkötelezettséget tükrözi, hogy együtt haladunk a jövőbe, a múlt emlékezetére támaszkodva” – fogalmazott Jichák Hercog.
Andrzej Duda felidézte: idén januárban az auschwitzi német náci haláltábor felszabadításának 80. évfordulójáról tartottak megemlékezést. Aláhúzta: nem szabad hallgatni „a népek közötti gyűlölet, a faji vagy etnikai gyűlölet bármilyen megnyilvánulásával szemben”.
Beszámolva a kétoldalú tárgyalásokról, a lengyel elnök közölte: izraeli partnerével osztják a reményt, hogy a közel-keleti konfliktus, valamint az ukrajnai háború is tartós békével ér majd véget.
A közel-keleti rendezés esetében Lengyelország a kétállami megoldást tartja „észszerűnek és a tartós békére reményt adónak”
– erősítette meg Andrzej Duda.
Csütörtök délután az emlékhelyen megtartják a hagyományos Élők menetét, amely az 1988-ban kezdeményezett nemzetközi oktatási program része.
A külföldi küldöttségek 3 kilométeres utat tesznek meg a második világháborús halálmenetek egyik, az Auschwitz I. lágert és az auschwitz-birkenaui megsemmisítő tábort összekötő útvonalon.
Az auschwitz-birkenaui táborkomplexumba deportáltak számát hozzávetőlegesen 1,3 millióra teszik, közülük 1,1 millió volt zsidó, de sok lengyel, roma és szovjet hadifogoly is volt köztük.
(mti)