Izraelben két percre megállt az élet a holokauszt-emléknapon

Izraelben két percre megállt az élet a holokauszt hatmillió zsidó áldozatára, a koncentrációs táborok felszabadításának és a második világháború befejezésének nyolcvanadik évfordulójára is emlékező idei Jom HaSoán, a holokauszt emléknapján csütörtökön.

Izraelben délelőtt tízkor idén is megszólaltak a szirénák az egész országban, az emberek az utakon kiszálltak járműveikből, abbahagyták napi tevékenységeiket, és két percig néma főhajtással adóztak a második világháború idején elkövetett zsidók elleni népirtásban meggyilkolt áldozatok emlékének.

Az emlékezés már szerda este megkezdődött a jeruzsálemi holokauszt-emlékmúzeumban, a Jad Vasemben megtartott hivatalos állami szertartással, melyen részt vettek az ország vezetői, a külföldi diplomaták és holokauszt-túlélők is.
„A történelem nem bocsát meg azoknak, akik felelőtlenül viselkednek és belülről tönkretesznek minket. A történelem nem bocsát meg azoknak, akik lerombolják a talajt csodálatos, szeretett, egyedülálló, zsidó és demokratikus államunk alatt, amely a holokauszt hamvain jött létre” – mondta beszédében Jichák Hercog államelnök.

Benjámin Netanjahu miniszterelnök ezután az október 7-i vérengzésről és az iráni rezsimről beszélt.
„Másfél évvel a szörnyű terrortámadás után szisztematikusan szétverjük a gonosz tengelyének fojtogatását” – közölte a kormányfő.

„A Hamász gyilkosai pont olyanok, mint a nácik, mint Hitler, mint Hámán. Minden zsidót meg akarnak ölni, elpusztítani és elveszejteni, és nyíltan kimondják szándékukat a zsidó állam lerombolására. Ez nem fog megtörténni” – tette hozzá és a Hamász megsemmisítését ígérte.

Az emlékezésen a hat túlélő-fáklyagyújtó egyike, a Tunéziából származó Gad Partok a fáklya meggyújtása előtt felkiáltott: „Térjen vissza mielőbb mind az ötvenkilenc túsz!” „Nem terveztem előre, hogy ezt mondom, de láttam, hogy senki más nem teszi meg. Mindenki csak meggyújtja a fáklyát és leül, és én ebben valami ürességet éreztem”- nyilatkozta később szavairól.

Csütörtök reggel megkezdődtek a megemlékezések az izraeli parlamentben, a kneszetben is, ahol mécseseket gyújtottak, melyekkel a törvényhozók saját meggyilkolt rokonaikra emlékeztek. Ezt az áldozatok nevének felolvasása követte a „mindenkinek van neve” szertartáson.

Később a Jad Vasemben koszorúkat helyeznek el az örökmécsesnél az emlékezés csarnokában, ahol a padló alatt a megsemmisítő táborokból elhozott hamvak nyugszanak.

A koszorúzáson Benjámin Netanjahu miniszterelnök, Amir Ohana, a kneszet elnöke, Jichák Amit, a legfelsőbb bíróság elnöke, holokauszt-túlélők és más állami méltóságok lesznek jelen.
Az emléknapot szokás szerint az észak-izraeli Gettóharcosok kibucában tartott megemlékezéssel zárják. Ebben a kibucban a gettófelkeléseket túlélő fiatalok telepedtek le a második világháború után, akik később létrehozták saját holokauszt-emlékmúzeumukat is.

2025, ápr, 24