A holokauszt nemcsak a zsidóság, hanem mindannyiunk drámája volt, és ma az a dolgunk, hogy tanuljunk belőle. Röviden ez volt a zsidó civil szervezetek által, a Klauzál térre a mai napra szervezett megemlékezés üzenete, amelyen a budapesti gettó felszabadításának 80. évfordulójára emlékeztek a megjelentek.
A zsidó civil szervezetek által életre hívott Gettó szíve megemlékezésen együtt állták körbe a tavaly átadott Klauzál téri emlékművet, majd alkottak élőláncot diákok, fiatalok, idősek, túlélők és áldozatok hozzátartozói.
Az emlékezés részeként a dr.Verő Tamás főrabbi által megszólaltatott sófár hangja töltötte be a teret.
Niedermüller Péter, VII. kerületi polgármester a szembenézés fontosságáról beszélt:
“A holokauszt nemcsak a zsidóságnak, hanem ennek az országnak a drámája – jelentette ki. – Az emlékezés az a folyamat, amelynek során szembe nézhetünk a saját felelősségünkkel is.”
A polgármester beszélt arról is, hogy egy demokráciát az minősít, miként bánik a kisebbségeivel.
“A legfontosabb, hogy mindig legyenek olyanok, akik kiállnak azok mellett, akiknek a torkát a többség zsarnoksága szorongatja. Egyéni és közös felelősségünk, hogy felemeljük a szavunkat minden olyan esetben, amikor azt látjuk, hogy embereket kirekesztenek, megbélyegeznek”.
Karácsony Gergely, Budapest főpolgármestere a magyar származású holokauszt túlélőt, Lily Ebertet idézte, aki szerint „a gyerekek jelentik a legjobb bosszút a nácikkal szemben”. Különösen igaz ez azon a szimbolikus téren, ahol 80 évvel ezelőtt véget ért a borzalom, és amelyet ma gyerekzsivaj tölt be. “A fiatalok a biztosítékaink arra, hogy ez a múlt soha ne jöjjön vissza” – mondta a főpolgármester.
(Fotó: Erzsébetvárosi Önkormányzat)