Boldog Salkaházi Sára 80 esztendővel ezelőtt, 1944. december 27-én szenvedett mártírhalált a Duna-parton. Az évfordulóról a Szociális Testvérek Társasága emlékezett meg a vértanúság helyszínén Budapesten, a Salkaházi Sára rakparton lévő emléktáblánál. A koszorúzáson elhangzott beszédek után a záróimát Erdő Péter bíboros, prímás vezette, majd szentmisét mutatott be az Egyetemi templomban.
A koszorúzáson beszédet mondott Kővári Magdolna, a Szociális Testvérek Társasága általános elöljárója és Radnóti Zoltán, főrabbi. Az emlékezésen közreműködött Fekete László főkántor. A megemlékezésen jelen volt Martos Levente Balázs segédpüspök, Varga János kanonok, a bécsi Collegium Pázmáneum rektora; Hegyi László, a Kulturális és Innovációs Minisztérium főtanácsadója és Mester Tamás, a Budapesti Zsidó Hitközség (BZSH) elnöke is.
Radnóti Zoltán főrabbi beszédében arra a kérdésre keresett választ, hogy kiket, valamint melyik történelmi korszakokat nevezhetjük példaképnek. Kiemelte: Salkaházi Sára kora csak azért legyen példakép a mai világ számára, hogy tudjuk, hova ne jussunk el.
„Nekünk, az a dolgunk, hogy már gyökereikben elfojtsuk a gyűlöletet, ami legtöbbször abból fakad, hogy az emberek különböznek egymástól” – jelentette ki a főrabbi, és hozzátette: a rasszizmus ugyanis már ott kezdődik, amikor két ember összesúg a harmadik mögött, mert másfajtának tartják.
A főrabbi szerint már az a pillanat is példaértékűnek számít, amikor egyénként vagy közösségként kiállunk egy másik ember mellett, és nem hagyjuk, hogy eszmék miatt bántsák, alázzák. A főrabbi a vértanú szociális testvér halálával kapcsolatban megjegyezte: a nyilasok is meg akarták alázni a mezítelenre vetkőztetett Salkaházi Sárát, csak mert zsidókat védelmezett. Ám nem gondoltak arra, hogy cselekedetükkel valójában felemelték az apáca megszentelt lelkét és testét.
A megemlékezés végén koszorút helyeztek el az emléktáblánál és három szociális testvér egy-egy vörös rózsát dobott a vértanúság emlékére a Dunába. Ezt követően az emlékezők szentmisét ünnepeltek az Egyetemi templomban, melynek főcelebránsa Erdő Péter bíboros volt.
(magyarkurir.hu, Fotó: Zuggó Zsolt)