Mester Tamás, a BZSH elnökének ünnepi köszöntője

Ma este beköszönt Hanuka, a fény ünnepe. Nyolc napon keresztül ünnepeljük a csodát. Az alábbiakban Mester Tamás, a Budapesti Zsidó Hitközség elnökének, a Mazsihisz alelnökének köszöntőjét olvashatják:


Hanuka ünnepén a világ zsidósága a makkabeusoknak (Mattatiás követői) a görögök feletti i. e. 165-beli győzelmére, valamint a jeruzsálemi szentély megtisztítására és újraavatására, egyben a nyolc napon át égő mécses csodájára emlékezik.
Az ünnep spiritualitását így foglalhatjuk össze: miután a hős makkabeusok megtisztították a szentélyt, csupán egy napra elegendő kóser olajat találtak, amellyel meggyújthatták a szent gyertyatartót, a menórát.
Új olaj előállítására nyolc napra volt szükség, de ekkor csoda történt: az egy napra elegendő olaj nyolc napon át égett.
Ennek emlékére Hanuka első napjától kezdve minden este eggyel több gyertyát gyújtanak meg a zsidó családok, és olyan helyre teszik őket, ahol azokat mindenki láthatja, jellemzően a lakások ablakaiba, ezzel hirdetik az isteni csodát.
Az első gyertyát idén december 25-én gyújtjuk meg, az összes gyertya pedig január 1-én lobban lángra.

Vallási értelemben a Hanuka nem kapcsolódik keresztény testvéreink karácsonyához, azonban a két ünnep naptárbéli egybeesése, mindkét ünnepet bearanyozó „fény” szimbolikája óhatatlanul közös gondolkodásra hívogat.
Mivel a zsinagógai naptár holdnaptár alapú, így benne az ünnepek „mozognak”, hasonlóan a keresztény húsvéthoz.
Ebben az esztendőben az első gyertyát zsidó hittestvéreim egy napon gyújtjuk meg a keresztény liturgia szerinti karácsony ünnepén.

Miért hozom fel a két monoteista hitet párhuzamban Hanukánkkal összefüggésben?
Európa a zsidó-keresztény hitvilágon alapszik, Európa stabilitásának e két kultúrkör által kiérlelt demokratikus alapelveken és a párbeszéd kötelezettségén kell nyugodnia.

Három, négy esztendővel ezelőtt Hanuka alkalmával az ünnepet bearanyozó fény mellett azért imádkoztunk az Ö.valóhoz, hogy a COVID járványt űzze el hazánkból, a nagyvilágból. Tavaly pedig már Izrael békéjéért és a túszok kiszabadulásáért fohászkodtunk.

Kedves Hittestvéreim!

Ezen a Hanukán a gyertya áldott fénye mellett gondoljunk az izraeli és ukrajnai háború áldozataira, imádkozzunk a sebesültek mielőbbi gyógyulásáért, a fegyveres konfliktusok gyors befejeződéséért, a Békéért.
Imádkozzunk az izraeli katonákért és az esztelen iszlamista terror áldozatainak emlékéért, valamint a még túszul tartott emberek mielőbbi szabadulásáért.

E fegyveres konfliktusokat űzze el, győzze le Hanuka Fénye!
Mindnyájuknak örömmel, Fénnyel teli Hanukát kívánok!
Keresztény honfitársainknak legyen szép és boldog karácsonyuk!
A 2025-ös esztendőben pedig valamennyien legyünk egészségben, sikerekben, boldogságban gazdagok!


Mester Tamás

a Budapesti Zsidó Hitközség elnöke, a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetségének alelnöke

2024, dec, 25