Az Izraelen kívüli legrégebbi zsinagóga maradványait tárták fel Oroszországban

Régészek egy csodálatos zsidó negyedet tártak fel Oroszországban, amely a világ legrégebbi, Izraelen kívül felfedezett zsinagógájának romjai körül található. A zsinagóga körülbelül a második Szentély idején épült. Az épületet és a zsidó negyedet először tavaly fedezték fel a délnyugat-oroszországi Phanagóriában.

A régészek márványlámpákat, valamint ősi asztalokat találtak, az egyiken a zsinagóga ókori görög felirata látható. A szakértők Izraelen kívüli legrégebbi zsinagógának titulálják az épületet.

A ynet beszámolója szerint a zsinagógát az i.sz. 6. században semmisítették meg a helyi törzsek, akik kifosztották a várost és felgyújtották az épületeket. Phanagoria városát régebben zsidó városnak nevezték.

A régészek több figyelemre tárgy, így egy márvány menóra maradványait tárták fel. A 140 négyzetméter összterületű épületben két helyiség volt: egy imaterem, három padsorral, egy emelvény és egy kis szoba, amit valószínűleg étkezésre és közösségi találkozókra használtak.
A zsinagóga mellett volt egy pincészet, ahol kóser bort készítettek, és egy épület, ahol a közösségi étkezéshez szükséges élelmiszereket tárolták.

Az épület mögött egy kert is volt, amely valószínűleg mikveként szolgált. A régészek öntözéshez használt agyaghordókat, lakóépületeket és vízellátó rendszert is találtak. A zsinagóga padlóján végzett ásatások során összesen 58 darab rézérmét találtak.

Az Orosz Tudományos Akadémia Régészeti Intézetének egyik vezetője szerint a fanagóriai zsidó közösség kétségtelenül virágzó volt. Ezt a zsinagóga és a zsidó negyed elhelyezkedése a város kiemelt részén, valamint a zsinagóga tekintélyes díszítése támasztja alá.

A régészek a zsinagóga melletti zsidónegyed feltárását is tervezik a jövőben.

(ynet)

2024, nov, 18