Ebben a polgári évben február 27-én, hétfőn este köszönt be Zájin Ádár (ז’ אדר), Ádár hónap hetedike, mely Mózes születésének és halálának évfordulója. Izraelben úgy mondják: ז’ באדר. A nagy tanítómester halálának pontos napját a Biblia (Mózes IV. és V. könyve) alapján számítják. 120 évesen halt meg, amit a régiek az emberi kor teljes hosszának tekintettek.
Mózes a teremtés 2368. évében született, ami a Gergely naptár szerint i.e. 1393-nak felel meg. A Biblia szerint Mózes közvetlenül halála előtt azt mondta: “százhúsz éves vagyok ma”.
Ezt úgy kell érteni, hogy ugyanezen a napon született is. Tehát nem gyásznapként, hanem örömünnepként tartják számon.
Tizenkét évtized kronológiai érdekességét, a születés és az elmúlás azonos napját jelzi a talmudi textus. Kidusin 38. oldalán olvashatjuk a következő mondatot:
“בשבעה באדר מת משה ובשבעה באדר נולד”
Ádár hónap hetedikén hunyt el Mózes, s e hónap hetedik napján született.Mesterünk egyéniségéről, végső nyughelyéről, életének évei számáról Devárim könyve számol be:
“ולא ידע איש את כבורתו עד היום. ומשה בן מאה ועשרים שנה במתו לא-כהתה עינו ולא-נס לחה”
Mivel Ádár hónapjára több örömünnepünk is esik, a hónap beköszöntésekor egy táblát szokás kiakasztani a zsidó otthonok falára, amelyen ez áll:
“משנכנס אדר מרבין בשמחה“, azaz “Mihelyt beköszönt Ádár, meg kell sokasítani az örömöt“.
Különös népszokás ez: hol találunk még egy olyan népet, olyan vallási közösséget, amelyet külön fel kéne szólítani a vidámságra?
Az úgynevezett ádár-táblára – a fenti felirat mellé – két halat szokás rajzolni. Egyrészt azért, mert az állatövi jegyek között (a horoszkópban) Ádár a Halak jegyében áll, másrészt azért kettőt, mert a zsinagógai szökőévben két Ádárt is tartunk.
Ádár hónap hetedikén Zájin Ádár halvacsorát szokás tartani, így a budapesti körzetekben is ilyen módon emlékeznek meg Zájin Ádárkor, vagy az azt megelőző este (ezúttal február 27-én hétfőn) Mózes születéséréről és haláláról.