Mély, sziklákba vájt 10. századi szárazárkot és egy kőfalba vésett titokzatos kézlenyomatot tárt fel Jeruzsálem óvárosában az Izraeli Régiségügyi Hatóság.
Az egykor az ókori Jeruzsálem védelmi infrastruktúrájának részét képező vizesárkot a jelenlegi óváros falai mellett ásták ki a jelenleg zajló építkezések előtt.
“Az általában vízzel teli vizesárkok jól ismertek az európai erődítményekből és kastélyokból, de itt a vizesárok száraz volt, szélessége és mélysége olyan akadályt jelentett, ami lelassította a támadó hadseregeket” – mondta Zubair Adawi, az IAA ásatási igazgatója.
A vizesárok legalább 1000 éves múltra tekint vissza.
“Sokan nem tudják, hogy ez a forgalmas utca közvetlenül egy hatalmas árok, egy hatalmas sziklába vájt csatorna fölé épült, legalább 10 méter széles és 2-7 méter mély” – mondta Adawi.
Az IAA jeruzsálemi regionális igazgatója, Amit Re’em elmondta, hogy a történészek már korábban lejegyezték egy „hatalmas vizesárok” falait.
Elmondása szerint a most feltárt falak sokkal erősebbek voltak, mint a mai óvárosé.
„Jeruzsálem ősi erődítményei félelmetesek és összetettek voltak, falakkal és elemekkel, amelyek visszatartották a várost rohamozó nagy hadseregeket.” – mondta.
Az ásatások során két további széles erődfalat tártak fel a várárok és a város között, valamint titkos alagutakra bukkantak, amelyek egykor lehetővé tették a városvédők számára, hogy belépjenek a várárokba, meglepetésszerűen megtámadják az ellenséget, majd visszavonuljanak onnan. A várárok sziklafalában talált kéznyom azonban rejtély a régészek számára.
(Fotó: israel21c.org)