Ezt is bebizonyítottuk: a sör fiatalon tartja a DNS-t

Egy, a Tel-avivi Egyetemen (TAU) végzett tanulmány szerint a koffein és az alkohol drasztikusan eltérő hatással van az emberi genomra. Egészen pontosan míg az egyik lerövidíti, a másik meghosszabbítja a telomereket, a DNS-szálak végsapkáját, amelyek a feltörekvő tudomány szerint az öregedés és a rák indikátorai lehetnek.

A TAU molekuláris mikrobiológiai és biotechnológiai professzora, Martin Kupiec által vezetett csapat élesztősejteket használt annak feltárására, hogy a különböző környezeti tényezők hogyan befolyásolhatják DNS-ünket. A csapat nem mindennapi megállapításra jutott. 
“Első alkalommal azonosítottunk néhány környezeti tényezőt, amelyek megváltoztatják a telomerek hosszát, és megmutattuk, hogyan teszik ezt” – mondta Kupiec közleményében. „Amit most feltártunk, az egy napon hozzájárulhat az emberi betegségek megelőzéséhez és kezeléséhez” – fűzte hozzá.

A telomerek esszenciális fehérjék, amelyek biztosítják a DNS-szálak megfelelő másolását és javítását. Mindegyik kromoszómád végén DNS-szakaszok találhatók, amelyeket telomereknek neveznek. Ezek segítenek megvédeni a kromoszómák végeit a károsodástól vagy a közeli kromoszómákkal való egyesüléstől. Minden alkalommal, amikor egy sejt megkettőződik, telomerjei rövidülnek, és ha túl rövidek, a sejt elpusztul. Lényegében ezeket segít megvédeni vagy legalábbis nem elpusztítani a sör egyik alkotója – írja a divany.hu.

Egyesek azt állítják, hogy a telomerek rövidülése nagymértékben hozzájárul az öregedési folyamathoz és a betegségek kialakulásához. Ám azt egyelőre senki sem érti teljesen, hogy a telomerrövidülés milyen hatással van általános egészségünkre.

Elizabeth Blackburn molekuláris biológus – a 2009-es fiziológiai és orvosi Nobel-díjas – 2004-es tanulmánya megállapította, hogy a telomerek reagálnak az érzelmi stresszre, és szabad gyököket generálhatnak a sejtekben. 

A TAU csapata kibővítette ezt a kutatást azzal, hogy az élesztősejteket környezeti stresszhatásoknak tették ki, például hőmérséklet- és pH-változásoknak, valamint speciális vegyszereknek. Míg a legtöbb stresszor nem volt hatással a telomerek hosszára, csak az eszpresszóban található koffein mennyisége csökkentette a telomereket, miközben a sör valamiképpen meghosszabbította azokat.

Hogy többet megtudjanak, a TAU csapata 6000 élesztőtörzset vizsgált meg, amelyek mindegyike más deaktivált gént tartalmazott, és tesztelték őket a telomerhosszuk meghatározására. Kimutatták, hogy körülbelül 400 élesztőgén – amelyek közül sok ugyanaz, mint az emberi genomban – vesz részt a telomerek hosszának meghatározásában. A kutatók szerint ez aláhúzza a genom stabilitásának fenntartásában részt vevő hálózat fontosságát.

Mint sok más dolognak az életben, a koffein és az alkohol fogyasztásának is vannak előnyei és kockázatai. Számos tanulmány kimutatta, hogy a két ital hogyan árt, és mellette miképpen segítheti a szervezetet.

2022, márc, 24