Hetvenöt év után először ismerik el felelősségüket a holokausztért a holland protestánsok

A holland protestáns egyház (PKN) bűntudatának adott hangot amiatt, hogy nem küzdött az antiszemitizmus ellen a második világháború alatt, és elismerte, hogy hallgatásával hozzájárult a zsidók üldözéséhez.
A Trouw című holland napilap tudósítása szerint René de Reuver, a protestáns egyház általános zsinatának írnoka bejelentette, hogy a Kristályéjszaka néven ismert zsidóellenes erőszakhullám kezdetének jövő hónapi évfordulója alkalmával egyháza nyilvánosan is beismeri bűnösségét.
Az újságnak adott interjúban az egyházi méltóság elmondta: bocsánatkérés helyett az egyház vallomást fog tenni a zsidó közösségnek.
“A bűntudat a legmélyebb és a legőszintébb kifejezés, amelyet egyházunk használhat, elismerjük a múltban elkövetett hibáinkat, és felelősséget vállalunk értük”
Ez az első alkalom 75 év után, hogy a PKN beismeri bűnösségét. Ennek a jövőre nézve is van jelentősége, “mindent meg fogunk tenni az antiszemitizmus térnyerése ellen Hollandiában” – hangsúlyozta de Reuver.
A második világháború alatt körülbelül 140 ezer zsidó származású állampolgár élt Hollandiában, akik közül több mint 25 ezer a náci német birodalomból menekült oda a nemzetiszocialista diktatúra elől.
1940 májusában a hitleri Németország megtámadta az addig semleges Hollandiát, amely még abban a hónapban megadta magát. A Jad Vasem holokauszt emlékközpont adatai szerint Hollandia megszállása alatt mintegy 107 ezer zsidót hurcoltak el a nácik koncentrációs táborokba. Közülük alig ötezren érték meg a táborok felszabadítását, és tértek haza. A német megszállás idején ugyanakkor mintegy 25 ezer zsidót honfitársaik bújtattak Hollandiában.

2020, okt, 23