Különleges, 1600 éves római kori fazekasműhely maradványait tárták fel a régészek Észak-Izraelben a Galilea-hegy nyugati részén.
Shlomi (שלומי) település egy új lakónegyedének építését megelőző rutinfeltáráskor bukkantak az izraeli régészeti hatóság szakemberei a római korban létrehozott fazekasműhelyre. A lelet különlegessége a szokatlan, sziklába vágott kemence, mivel a korszak eddig felszínre hozott égetőkemencéi kőből, földből és vályogból készültek.
Az agyag kiégetésére használt kemence mellett víz tárolására és az elkészült cserepek raktározására szolgáló építményeket is felleltek a több száz környékbeli középiskolás önkéntes segítségével dolgozó régészek. Az ásatásokat vezető Joppe Gosker holland régész szerint egykor aprólékosan megtervezték a két részből álló kemencét: egyik fülkéjében tűzteret hoztak létre a fa égetésére, másik fülkéjében magas hőfokon kiégették a kerámiát.
A környéken talált cseréptöredékek tanúsága szerint kétféle edényt készítettek ezen a helyen: tároló edényeket szárazföldi szállításhoz, valamint hatalmas fogantyúkkal ellátott cserépedényeket, amelyekkel Izrael földjéről tengeren exportáltak bort és olajat.