Egy amerikai kezdeményezésnek köszönhetően nagy az esély arra, hogy évtizedek múlva is lehetősége legyen a felnövekvő generáció tagjainak egy holokauszttúlélővel beszélgetni, saját fülükkel autentikus forrásból hallani a múlt szégyenletes történeteit. Mindez az interaktív 3D-technológiának köszönhetően valósulhat meg.
A projektet a Dél-kaliforniai Egyetem technológiai kutatóintézete hívta életre a Shoah Alapítvánnyal karöltve, együttműködésben a Conscience Display csoporttal, melynek szakterülete az interaktív digitális történetmesélés.
Ennek keretében több mint ezer kérdést tettek fel az első alanynak, Pinchas Gutternek, majd válaszait – melyek teljes hossza körülbelül 25 órát tesz ki – 3D-kamerákkal videóra vették. Az anyag ezután átesett a számítógépes nyelvi feldolgozáson, lehetővé téve azt, hogy a tesztcsoport résztvevői által a hologramnak feltett kérdések releváns válaszokat eredményezzenek.
A projekt sikerén felbuzdulva pedig további tizenkét holokauszttúlélővel készült interjú ilyen formán történő feldolgozása van tervben.