Tizenháromezer középiskoláshoz jut el ingyenes vetítéseken, amolyan rendhagyó órákon a Nemes Jeles László rendezte Saul fia című, Golden Globe-díjas, cannes-i nagydíjas, Oscar-díjra jelölt nagyjátékfilm a közeljövőben, a kulturális kormányzat ugyanis fontosnak tartja, hogy rendszeres vetítésekkel emlékeztessenek a magyar történelem egyik legsötétebb időszakára. Elekes Botond, az Uránia Nemzeti Filmszínház igazgatója a kezdeményezésről tartott sajtótájékoztatón elmondta, több mint száz budapesti iskolát megkerestek, hogy tegyék tanóráik részévé az alkotás elemzését. Elsőként a Szent Margit Gimnázium tanulói nézhetik meg.
A filmet forgalmazó Mozinet vezetője, Böszörményi Gábor arról beszélt, régóta szó van középiskolás vetítésekről, a film mellé hamarosan elkészül egy kiadvány, egy információs füzet is, amely több szempontból taglalja a filmet. Kitért arra, jelenleg a Saul fiát 143 ezren látták, ezzel most az utóbbi évek legsikeresebb hazai filmje.
A Miniszterelnökség helyettes államtitkára, Latorcai Csaba felidézte, hogy 2014-ben, a holokauszt áldozatainak emlékévében már hallott arról, hogy készült egy új film a tragédiáról, ám akkor még „dobozban volt” a munka, hogy a cannes-i filmfesztiválon mutassák be a közönségnek. „Nem szabad megengednünk, hogy a holokauszthoz hasonló népirtás a világban még egyszer megtörténjen” – hangsúlyozta a helyettes államtitkár.
A film sikeréről szólva elmondta, hogy az egész nemzet vágyott már egy akkora sikerre, mint amit a Saul fia hozott. A főszereplő, Röhrig Géza szavaival élve Latorcai is kifejtette, hasonlóan erős filmeket kellene készíteni a magyar történelem egyéb súlyos szégyenfoltjairól – a politikus szerint ezek méltó folytatásai lehetnének a Saul fia történelmi drámának.
– Nemes Jeles László eredeti törekvése valósul meg azzal, hogy középiskolásoknak fogják vetíteni a filmet – tette hozzá a sajtótájékoztatón Sipos Gábor, a film producere, megjegyezve, hogy nagyon örül annak, hogy 12-es besorolást kapott a mozi.
A középiskolások történelem-, mozgókép- és médiaismeret-, valamint osztályfőnöki és etikaórákon ismerhetik majd meg a holokauszt borzalmait Nemes Jeles László alkotásán keresztül. A Miniszterelnökség és az Emberi Erőforrások Minisztériumának támogatásával megvalósuló program célja, hogy a film, amely hitelesen és megrázóan beszél a múltról, még szélesebb körben elérhetővé váljon a korosztály számára.