A vészkorszak idején fogságban készített képzőművészeti alkotásokból nyílt kiállítás hétfőn a berlini Német Történeti Múzeumban (DHM) “Művészet a holokausztból” címmel.
A képeket témák szerint csoportosították. Az első csoportba az alkotók környezetét vagy a fogságban szerzett tapasztalataikat bemutató alkotásokat sorolták; a gettók sötét sikátorait, fogolytranszportok érkezését, koncentrációs táborok szögesdrót kerítését, rabok megaláztatását ábrázoló képek között olyanok is vannak, amelyek nemcsak műalkotások, hanem bizonyítékként is szolgáltak háborús bűnösök elleni perekben. A második csoportba a portrék, önarcképek kerültek, ezek között van egy karikatúra is, amely Adolf Hitler náci diktátort bohócként ábrázolja.
A képek harmadik csoportjába főleg tájképek és hétköznapi jeleneteket ábrázoló festmények, rajzok kerültek, ezek a megbélyegzett emberek elvágyódásáról vagy a vészkorszak előtti idők szép emlékeiről szólnak.
Az április 3-ig tartó kiállítás lezárja a német-izraeli diplomáciai kapcsolatok felvételének 50. évfordulójára szervezett ünnepségek, megemlékezések sorozatát, egyben arra hivatott, hogy kifejezze a két nép sajátos kapcsolatát, a holokauszttal megtörtént civilizációs törés ellenére kialakult barátságát.
(mti)