Pénteken délelőtt került sor az Országos Rabbiképző – Zsidó Egyetem ünnepélyes Egyetemi és Doktori Tanácsülésére, illetve diplomaosztójára.
Az eseményen dr.Kunos Péter ügyvezető igazgató képviselte a BZSH-t, és a MAZSIHISZ-t, és a diplomák átadása után köszöntötte a friss diplomásokat, valamint átadta Heisler András MAZSIHISZ elnök üdvözletét és jókívánságait is.
Ügyvezető igazgatónk kiemelte az intézmény jelentőségét a múlttal, illetve a jelennel kapcsolatban, és megemlékezett az elődök pedagógiai munkásságáról is.
dr.Kunos Péter beszéde az OR-ZSE évzáróján:
“Tisztelt Rektor úr, tisztelt tanári és hallgatói kar, kedves vendégeink!
Nem kis megilletődöttséggel teszek eleget kötelességemnek, hogy miközben e díszterem faláról több mint másfél század legnevesebb magyar zsidó tudósainak arcképe néz le ránk, tolmácsoljam Önöknek néhány szóval a MAZSIHISZ és BZSH világi vezetésének jókívánságát évzáró ünnepségükön.
Egyben hadd tolmácsoljam a szabadságát éppen Izraelben töltő Heisler András MAZSIHISZ elnök úr üdvözletét és jókívánságait.
Nem akarok untatni senkit száraz statisztikai adatokkal. Annyit azonban nem lehet elégszer elismételni, hogy az 1877-ben kaput nyitott Országos Rabbiképző Intézet nagy utat tett meg a ma Országos Rabbiképző Zsidó Egyetem néven méltán világhírű tudományos központ rangjáig.
Működött ebben az épületben elemi és középiskola, de büszke lehet a magyar zsidóság arra, hogy amikor a fél világon – beleértve hazánkat is – az ateizmus volt az elfogadott világvallás, Közép-Európában egyedül e falak között folyt rabbi és kántor oktatás.
A világ számtalan országában öregbítve a magyar zsidó tudományos oktatás és azon keresztül egész Magyarország hírnevét, máig megbecsültségnek örvendve működnek rabbik és kántorok, akik diplomájukat e falak között szerezték. A zsinagóga falán remélhetőleg örökre megőrizve emléküket olvasható mindazon rabbik, professzorok és kántorok neve, akik nemzedékről nemzedékre, hűségesen a zsidó vallás hagyománytiszteletéhez átadták tudásukat a jelentkező új generációknak.
Itt nincs idő arra, hogy felsoroljam valamennyiük nevét, de egy tanévzárón bűn lenne nem fejet hajtani olyan elődök pedagógiai munkássága előtt, mint amilyen Scheiber Sándor vagy Schweitzer József volt. De nincs oka szégyenkezni rektor úrnak sem, mert a 21. század magyar zsidó rabbiképző egyeteme méltó folytatója az elődök munkájának.
Tudjuk jól, hogy alaptevékenységük a rabbi- és kántorképzés, amely mellett sikerrel tanítanak zsidó kultúratörténetet, judaisztikát, képeznek zsidó közösségszervezőket, felekezeti szociális munkásokat, és amire igazán külön is büszkék lehetnek: az OR-ZSE elérte, hogy habilitált doktoriskolája van a vallástudomány területén.
Nem mellékes, hogy a világra nyitott OR-ZSE-n akkreditált nyelvvizsgaközpont működik, melynek bizonyítványa a modern és bibliai héber nyelvből egyaránt elfogadott az egész világon.
Tudom, hogy nem csak arra lehetnek büszkék, hogy a 2014-15-ös tanévre az utóbbi 5 év legnagyobb létszámú hallgatói jelentkezéssel bírnak, de arra is, hogy ha magunkat analóg generációnak nevezem, az Önök által oktatott digitális nemzedék is jól vizsgázott. Ennek személyes manifesztuma egyik hallgatójuk, Illyés Bence sikere, aki nem régiben az Országos Tudományos Diákkonferencia Humán Tudományi szekciójának versenyén 49 indulóból 1. helyen végzett! A MAZSIHISZ és BZSH világi vezetése nevében innen gratulálok a fiatalembernek és kívánom, hogy tanulmányi sikerét – kikerülve az életbe – az elérendő karrierje is igazolja.
Kedves idén végzős hallgatók! Néhány szót külön önökhöz is intézek. Ne szégyelljék a megkönnyebbülés érzését, mely vizsgáik abszolválása után lett úrrá önökön, mert így jogos ez évszázadok óta minden végzős generációnál. Ugyanakkor arra kérem önöket: sose felejtsék el a felelősséget sem, ami diplomájukkal jár! Az életben munkájuk során minden eredményük vagy kudarcuk egyben alma materük, az ORZSE sajátja is lesz. Hiszem, hogy számtalan karriert csinált elődjükhöz hasonlóan önök is öregbítik majd e méltán nagy hírű egyetem hazai és nemzetközi presztízsét. Gratulálok diplomájukhoz és Isten áldását kívánom további pályafutásukhoz.
Mindnyájan tudjuk, hogy az Örökkévaló áldása a legfontosabb minden emberi tevékenységen, de munkájukhoz a mi segítségünk is szükséges.
Végezetül kívánok mind az egyetem tantestületének, mind hallgatóinak töretlen kedvet, egészséget a további munkához.”