Üdvözlendő, hogy a kormány zéró toleranciát hirdetett az antiszemitizmussal szemben, most ennek megvalósításán van a sor – mondta Michael Georg Link, az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) Demokratikus Intézmények és Emberi Jogok Hivatalának (ODIHR) elnöke pénteki budapesti sajtótájékoztatóján.
A kétnapos budapesti látogatása végén nyilatkozó Michael Georg Link kiemelte: a zéró tolerancia különösen annak fényében fontos, hogy szerte Európában az antiszemitizmus erősödése tapasztalható.
Közölte: a kormányzat képviselőivel – például a külügyminiszterrel -, parlamenti képviselőkkel és zsidó szervezetekkel találkozott Budapesten, és felajánlotta az ODIHR támogatását az antiszemitizmus elleni küzdelemben. A megbeszélések alapján úgy tűnik, Magyarországon komolyan veszik az antiszemitizmus elleni harcot – mondta.
Hangsúlyozta: a meghirdetett zéró tolerancia miatt nincs helye a kétértelműségnek.
Michael Georg Link beszámolt arról is, hogy javaslatot tettek egyebek mellett holokauszttal kapcsolatos oktatási segédanyagok használatára és az emberi jogokról szóló képzések szervezésére a bűnüldöző szervek számára. Az is fontos, hogy ne alakuljon ki egyoldalú kép a holokauszt idején történtekről, ezért elengedhetetlen az együttműködés a zsidó közösséggel – mutatott rá.
Megjegyezte: az ODIHR folytatja a szoros együttműködést a magyar kormánnyal és civil szervezetekkel.
Az ODIHR elnökét útjára elkísérte Andrew Baker rabbi, az EBESZ antiszemitizmus elleni küzdelemmel foglalkozó személyes megbízottja is, aki az eseményen elmondta: a magyarországi a legnagyobb zsidó közösség Közép-Európában, ezért is különösen fontos e közösség biztonságáról, jóllétéről beszélni. Úgy tűnik, jelenleg a reneszánszát éli ez a közösség – vélte. Hozzátette: mivel javarészt holokauszt-túlélők és a leszármazottjaik alkotják ezt a közösséget, nagyon lényeges az antiszemitizmus elleni fellépés.
Úgy látja, az elmúlt egy évben kedvező jelek mutatkoztak annak ellenére, hogy a Jobbik támogatottságának növekedése szerinte aggodalomra ad okot. A kormány aktívan együttműködik a zsidó közösséggel, ami nagyon fontos – fűzte hozzá.
Andrew Baker arról is beszélt, hogy az oktatásban nemcsak a holokauszt eseményeivel kapcsolatban kellene beszélni a zsidókról, hanem hangsúlyozni kellene a magyar-zsidó együttélést, azt, hogy a zsidók milyen hozzájárulást tettek a magyar társadalom fejlődéséhez.
(MH)