Pészach ünnepéhez kapcsolódva ingyenes programokkal, közte előadással és tárlatvezetéssel is várják az érdeklődőket április 7-én a budapesti Néprajzi Múzeumban.
A “Kő kövön. Töredékek a magyar vidéki zsidóság kultúrájából” című kiállításban 16 órától Sedlmayr Krisztina kurátor vezeti végig a közönséget, középpontba helyezve az ünnepi készülődést és a széderest tárgyait.
Vincze Kata Zsófia kulturális antropológus az ünnepre való hosszú felkészülésről, a szédereste tárgyairól, szöveghagyományairól és a változó rítusokról tart előadást 17 órától a Kérdések termében, a Kő kövön-kiállítás utolsó, múzeumpedagógiai termében – közölte a múzeum az MTI-vel.
Pészach az egyiptomi fogságból való kivonulás emlékünnepe a természet megújulásának idején, Niszán havában. Előestéje, az éjszakába nyúló széderest ezt a csodálatos szabadulást idézi fel. A Tóra elbeszélése szerint Mózes és a menekülő zsidók előtt kettényílt a Vörös-tenger, így ők száraz lábbal kelhettek át rajta, míg üldözőiket elnyelte a víz. A szabadulás sietségében a kenyerüket sem volt idejük megkeleszteni. A szédertálak szimbolikus ételei a fogság keserűségére és a sanyarú zarándokévekre emlékeztetnek.
Pészach gazdag rituális hagyományait, szokásrendjét és tárgyait az ünnep negyedik napján a muzeológia, valamint a néprajz és kulturális antropológia szempontjai szerint mutatják be a szakemberek az érdeklődőknek.
A program ingyenesen látogatható.