Február eleje óta tart Balázs Gábor tíz részből álló előadássorozata a Frankel Zsinagóga Micve Klubjában, mely a modern zsidó identitás kialakulásának történetével, filozófiájával és szociológiájával foglalkozik.
Valószínűleg mindannyian találkoztunk már a következő kérdésekkel: Ki a zsidó? Mennyire és mitől zsidó a nem vallásos zsidó? Mennyire és mitől lesz zsidó az, aki nem zsidók szülőktől származik, és felveszi a zsidó vallást? Hogyan és mennyire zsidók a nem vallásos izraeliek? Lehet-e valaki egyszerre keresztény is és zsidó is? Nemzetiség, etnikum vagy vallás vagyunk-e? Milyen identitása van annak, aki felnőttként választja a hagyományőrző, vallásos életformát? Mit kezdenek életükkel a vallást elhagyók? Lehet-e „autentikusan” liberális, világi, de mégis mélyen elkötelezett zsidó identitásra nevelni magunkat és családunkat?
Ezek és hasonló a zsidó identitáshoz kapcsolódó gyakori kérdések megválaszolhatatlanok, ha nem ismerjük meg a zsidó identitással kapcsolatos, az elmúlt két évszázadban felvetődött problémák történetét. Az előadássorozat betekintést nyújt a klasszikus zsidó identitás válságába és modern zsidó identitás születésébe, és a fenti kérdések megválaszolásában pedig remélhetőleg hasznos segítséget nyújt majd az előadásokon megvitatott elméleti problémák és a modern zsidó identitáshoz kapcsolódó konkrét esetek megtárgyalása.
Az előadások témái:
Miért, hogyan és mikor került válságba a hagyományos zsidó közösség és identitás?
Haszidizmus és hászkálá – a hagyományos zsidó közösség felbomlása
A cionizmus, mint a modern zsidó identitás forradalma
Izrael és a modern zsidó identitás paradoxonai (Katolikus zsidók? Nem-zsidó zsidók?)
Két világ között: megtérők és valláselhagyók
Vallás, hagyomány és következetesség
A hagyomány szerepe a modern amerikai és izraeli zsidó identitásban
Elkötelezettség egy nemzeti kultúra iránt a multikulturalizmus korában
Az előadások időpontja: szerda 18:30
Helyszín: Frankel Zsinagóga Micve Klub (11-es kapucsengő)
Részvételi díj: 2000 Ft