Tel-Avivban is látható lesz a ‘Zsinagógaépítészet Kelet-Közép-Európában 1782-1944’ című építészettörténeti kiállítás, amelyet szerdától január végéig a Tel-Avivi Egyetem központi könyvtárában tekinthet meg az izraeli közönség.
A kiállítás Riga, Kassa, Zenta, Szabadka, Budapest után érkezett Tel-Avivba, ahol a helyiek közül sokan saját családi emlékeikhez is köthetik a zsinagógákról készült felvételeket, amelyeket húsz darab nagyméretű tablón mutatnak be.
Klein Rudolf építészettörténész, a Szent István Egyetem Ybl Miklós Építéstudományi Karának professzora készítette el a kiállítás anyagát, kilenc ország, Magyarország, Szerbia, Horvátország, Szlovénia, Csehország, Szlovákia, Lengyelország, Románia és Ukrajna zsidó imahelyeinek gyűjteményét.
A bemutató a zsinagógákról készült képek segítségével ábrázolja a zsidóság több évszázados vándorlását, illetve letelepedését a térségben, az Osztrák-Magyar Monarchia területén. A fotókon látható vegyes építészeti stílusok, köztük a barokk, a klasszicista, a romantikus, az eklektikus és kisebb mértékben a szecessziós stílusú építészeti remekek a szakrális épületeket létrehozó közösségek kulturális sokszínűségét is jelzik.
A szerdai megnyitón Naama Sheftelowicz, a Tel-Avivi Egyetem központi könyvtárának igazgatója, Trombitás Zsófia vezető konzul és Rafi Vago, a Tel-Avivi Egyetem történész-tanára köszönti az egybegyűlteket. A bemutató a Magyar Külgazdasági-és Külügyminisztérium segítségével jutott el Izraelbe. Mint Novák Attila, a tel-avivi magyar külképviselet tudományos attaséja elmondta, a kiállítás izraeli bemutatásával az a céljuk hogy több európai nagyváros után az izraeli közönség is megismerkedhessen ezzel az egyedülálló és nagyon színvonalas kiállítással.