Vezetők a világ minden tájáról erőteljesen és azonnal elítélték a keddi jeruzsálemi terrortámadást. A francia elnök elítélte azokat is, akik dicsérték a brutális mészárlást. A CNN pedig, amely több ízben is félrevezető szalagcímmel hozta a merényletet, bocsánatot kért.
Barack Obama amerikai elnök kijelentette: „nem indokolhatók az ilyen ártatlan civilek elleni támadások”. A négy életét vesztett férfi közül háromnak amerikai állampolgársága volt.
“Ez mind Izrael, mind az Egyesült Államok nemzete számára tragédia” – mutatott rá Obama. „Túl sok izraeli halt meg. Túl sok palesztin halt meg” – tette hozzá. „Jeruzsálemben, ebben a kényes pillanatban izraeli és palesztin vezetők és az egyszerű polgárok számára is mindennél fontosabb, hogy együttműködjenek a feszültség enyhítésében, elutasítsák az erőszakot, és keressék a béke felé vezető utat” – vélekedett Obama.
Benjamin Netanjahu izraeli kormányfő szerint a támadás közvetlen eredménye volt a Hamász és a Palesztin Hatóság elnökének “Mahmúd Abbász uszításának”, és annak, hogy a palesztinok hangulatkeltését a nemzetközi közösség „felelőtlenül figyelmen kívül hagyta”.
Avigdor Liberman izraeli külügyminiszter úgy vélekedett, hogy a világnak le kell lepleznie Abbász antiszemita kijelentéseit, amelyek között olyan is elhangzott: minden eszközzel meg kell akadályozni, hogy a „tisztátalan” zsidók meggyalázzák a Templom-hegyet.
John Kerry amerikai külügyminiszter a keddi támadást olyan „értelmetlen, brutális” lépésként jellemezte, amelynek „egyszerűen nincs helye az emberi viselkedésben”. „Az, hogy azokat az embereket, akik azért jöttek, hogy zsinagógában imádják Istent, baltával és késsel gyilkolták meg a szent helyen, nem más, mint terror és értelmetlen brutalitás” – mondta. Kerry is felszólította a palesztin vezetést, hogy „ tegyen lépéseket az uszítás korlátozására”.
Francois Hollande francia elnök a legtöbb vezetőnél egy lépéssel tovább ment, és nem csak elítélte a támadást, hanem azokat is elítélte, akik „dicsérni merték” a támadást.
Federica Mogherini, az unió új kül- és biztonságpolitikai főképviselője határozottan elítélte a támadást, valamint „minden megnyilatkozást, amely az ilyen támadások magasztalására szólít fel”.
Németország, Kanada, Nagy-Britannia, Olaszország és más országok külügyminiszterei is elítélték a támadást, de olyan – Izraellel általában nem túl barátságos országok is – mint Törökország és Bahrein. A török külügyminiszter szerint „nem hagyhatunk jóvá szent helyek elleni támadásokat, függetlenül attól, hogy melyik valláshoz tartoznak”. A török Hurriyet Daily News napilap szerint „bár Izrael ’negatív lépései’ folytatódnak, nincs mentség egy zsinagóga megtámadására”.
Halíd Bin Ahmed Al Khalifa, Bahrein külügyminisztere pedig csavaros Twitter üzenetben kommentált: „ártatlanok meggyilkolása egy zsinagógában nem fogja megérni azt az árat, amelyet majd a palesztin emberek fognak fizetni érte, az őket érő még több ’kollektív büntetéssel’, ’igazságtalansággal’ és ’agresszióval’”.
A merényletet követően a nemzetközi sajtóban is botrány tört ki. A CNN és a Le Monde is bírálatok kereszttüzébe került. A Le Monde például képes volt azzal hozni a merényletet, hogy „Hat embert megöltek Jeruzsálemben”. Később ugyanakkor – egy tüntetést követően – a francia lap így változtatott a címen: „megöltek négy izraelit és a két palesztin támadót”.
A CNN is kemény bírálatokat kapott, miután a többi között úgy feliratozta a hírt, hogy „merénylet egy jeruzsálemi mecsetben”. A hírcsatorna később egy közleményt adott ki, melyben bocsánatot kért, amiért az utólag frissített beszámoló – a csatorna szerint – nem tükrözte azonnal azt a tényt, hogy a támadó a két megölt palesztin volt.
(atv)